چکیده:

سیستم اسپرینکلر یک جز فعال، ساده اما کلیدی از سیستم محافظت در برابر آتش یک ساختمان مسکونی یا تجاری است.این سیستم در سقف ها یا دیواره های جانبی نصب شده است و شامل یک منبع آب، سیستم لوله کشی توزیع آب و اسپرینکلرها است. اسپرینکلر با تشخیص آتش سوزی به طور خودکار آب را تخلیه می کند، اگرچه در اثر دود ایجاد نمی شود. این سیستم آتش را کنترل یا خاموش می کند ، بنابراین هم یک سیستم تشخیص و مهار آتش است.

سیستم اسپرینکلر یک جز فعال، ساده اما کلیدی از سیستم محافظت در برابر آتش یک ساختمان مسکونی یا تجاری است.این سیستم در سقف ها یا دیواره های جانبی نصب شده است و شامل یک منبع آب، سیستم لوله کشی توزیع آب و اسپرینکلرها است. اسپرینکلر با تشخیص آتش سوزی به طور خودکار آب را تخلیه می کند. این سیستم آتش را کنترل یا خاموش می کند ، بنابراین هم یک سیستم تشخیص و مهار آتش است.

سیستم‌های اسپرینکلر از اواخر قرن نوزدهم وجود داشت، زمانی که هیرام استیونس ماکسیم آنها را پیشگام کرد. اکنون با بیش از 40 میلیون اسپرینکلر در سال در سراسر جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم به طور کلی شامل آب تحت فشار در شبکه ای از لوله های عبوری از سقف یک ساختمان است که در صورت بروز حریق باعث خاموش شدن یا کنترل آن می‌گردد.

انواع سیستم‌های اسپرینکلر

چهار سیستم اصلی سیستم اسپرینکلر وجود دارد:

لوله مرطوب

لوله خشک

سیلابی

پیش عملگر

سیستم اسپرینکلر لوله مرطوب

 متداول ترین نوع در ساختمانهای مسکونی می‌باشد آب سرد تحت فشار در لوله ها ذخیره شده و با رسیدن به سطح حرارت از پیش تعیین شده، بلافاصله توسط سرهای اسپرینکلر آزاد و باعث اطفا یا کنترل آتش می‌گردد.

سیستم اسپرینکلر لوله خشک

فعال شدن سیستم‌های اسپرینکلر لوله خشک کمی بیشتر طول می کشد و در ساختمان‌های گرم نشده و خالی از سکنه که ممکن است لوله ها یخ زده و ترکیده شوند، استفاده می‌شود. گاز نیتروژن یا هوای تحت فشار در لوله ها ذخیره و به یک مخزن یا منبع ذخیره آب متصل می شود. هنگام فعال شدن در اثر آتش سوزی، هوا از لوله ها نشت می کند و باعث می شود آب از طریق لوله ها به سر اسپرینکلرها منتقل شود.

سیستم های اسپرینکلر سیلابی

معمولاً در مناطقی مورد استفاده قرار می گیرند که آسیب سریع آتش سوزی یکی از نگرانی های اصلی است ، مانند محل های بارگیری انبار و ساختمان های بلند. در این سیستم ها نازل همیشه باز است. آنها توسط یک زنگ خطر که دریچه آزادسازی آب را باز می کند ، تحریک می شوند.

سیستم های اسپرینکلر پیش عملگر

ترکیبی از سیستم های لوله مرطوب و خشک است که به طور معمول در مناطقی که در معرض خطر بالای آسیب آب هستند استفاده می شود. زمان پاسخگویی به سرعت یک سیستم پاشش لوله مرطوب استاندارد است. سیستم های اسپرینکلر خودکار نیز در مناطق وسیعی مانند دفاتر و مراکز خرید موجود هستند و موثرتر هستند.

سرهای اسپرینکلر

سر اسپرینکلر قلب  سیستم اسپرینکلر است که با شناسایی آتش آب را تخلیه می کند که در طرح های مختلف وجود دارد.هر سر اسپرینکلر حاوی مکانیزم ماشه ای است که با باز شدن آن، آب روی آتش تخلیه می‌شود. با داشتن سرهای معمولی، مناسب برای اکثر سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی، مقداری آب بر روی سقف تخلیه می شود. اسپرینکلر های ایستاده یا آویز تمام آب را مستقیماً پایین می‌کشند و مناسب اتاق هایی با سقف بلند هستند.

اسپرینکلر های دیواری جانبی به نقطه بلندی از دیوار متصل می‌شوند. آنها معمولاً پوشش آب بیشتری نسبت به سرهای بارانی معمولی دارند. پلاگین داخل سرکه آب را نگه می دارد ممکن است از فلز وود ساخته شود، مخلوطی از بیسموت، قلع و کادمیوم است که در دمای نسبتاً پایین ذوب می شود، یا یک لامپ شیشه ای کوچک حاوی مایع پایه گلیسیرین است که منبسط می‌شود و با گرم شدن خرد می شود و آب را آزاد می کند.

هر سر اسپرینکلر به طور مستقل فعال می‌شود. فقط اسپرینکلر های بالای آتش فعال می‌شوند و آب را روی آتش تخلیه می‌کنند و فقط در این ناحیه باعث صدمه رساندن آب به ساختمان می‌شود. اسپرینکلرها از آب بسیار کمتری نسبت به شیلنگ‌های آتش‌نشانی استفاده می کنند.

هزینه های سیستم اسپرینکلر

در حالت ایده آل، سیستم‌های اسپرینکلر باید در برنامه های ساختمانی گنجانده شوند، اگرچه یکپارچه‌ سازی با سیستم عامل نیازی به خرابی و گرانی ندارد.

اسپرینکلر های مسکونی گران نیستند، هزینه آنها در کشور انگلستان حدود 1 پوند در فوت مربع یا در حدود 1500 – 2000 £ برای یک خانه سه خوابه ، تقریباً مشابه فرش است. تخمین زده می شود که هزینه آنها در طی 10 سال از طریق کاهش حق بیمه و کاهش اختلال در تداوم تجارت قابل بازیابی باشد.

هزینه حدود 1-2٪ از کل هزینه ساخت است. برای یک ساختمان صنعتی ، هزینه آنها برای هر متر مربع بین 33 تا 35 پوند است

سیستم های اسپرینکلر به تعمیر و نگهداری زیادی احتیاج ندارند ، شاید دو بار در سال توسط نصب کننده به علاوه بررسی های منظم بصری انجام شود.

شکی نیست که اسپرینکلر ها جان انسان ها را نجات می دهند ، اما در طولانی مدت نیز پس انداز می کنند. سیستم های اسپرینکلر  99٪ از آتش سوزی در ساختمانهایی را که نصب شده اند کنترل می‌کنند. تلفات ناشی از آتش سوزی در ساختمان‌های دارای اسپرینکلر فقط یک دهم از ساختمان‌های محافظت نشده تخمین زده می شود.

سیستم اسپرینکلر سرمایه گذاری خوبی است که سالها دوام خواهد داشت که هم ایمنی و هم آرامش خاطر را به همراه دارد. این می‌تواند یک نجات دهنده زندگی باشد.

اسپرینکلر بالازن فلیمگارد

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 1/2 اینچ دمای عملکرد: 68 درجه

اسپرینکلر کانسیلد هارنس مدل ۴۰۰- HS

اسپرینکلر پایین‌زن هارنس ضریب پاشش: (5.6) 80 سرعت عملکرد: استاندارد سایز حباب: 5mm درجه حرارت عملکرد حباب: 57,68,79,93,141,182 فشار کاری: 12.1 بار جنس آلیاژ بدنه: برنج به روش فورج واشر آب‌بندی: واشر استیل (316) قابلمه‌ای با روکش PTFE گواهینامه: ISIRI Pending, UL Glass Bulb

اسپرینکلر پایین زن آریا کوپلینگ

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 3/8 اینچ با نرخ تخلیه (K factor): 57 در سیستم متریک و 4.2 در سیستم آمریکایی دمای عملکرد: متناسب با رنگ حباب شیشه ای از 57   تا 182 درجه سانتیگراد حساسیت: RTI 25 تولید و تست شده تحت الزامات استانداردهای: DINEN12259, UL199, NFPA13

اسپرینکلر بالازن ایرانی کالن

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 1/2 اینچ دمای عملکرد: 68 درجه

اسپرینکلر بالازن دویار ترکیه

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 1/2 اینچ دمای عملکرد: 68 درجه

اسپرینکلر کنارزن دیواری هارنس مدل ۳۰۰- HS

اسپرینکلر پایین‌زن هارنس ضریب پاشش: (5.6) 80 سرعت عملکرد: استاندارد سایز حباب: 5mm درجه حرارت عملکرد حباب: 57,68,79,93,141,182 فشار کاری: 12.1 بار جنس آلیاژ بدنه: برنج به روش فورج واشر آب‌بندی: واشر استیل (316) قابلمه‌ای با روکش PTFE گواهینامه: ISIRI Pending, UL Glass Bulb
بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.