سیستم اطفا حریق چیست؟ نحوه کارکرد سیستم اطفا حریق چگونه است؟ طراحی سیستم اطفا حریق بر اساس کدام دستورالعمل و استاندارد انچام می‌شود؟  نکات مهم در هنگام خرید تجهیزات اطفا حریق کدامند؟ در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی انواع سیتم‌های اطفا حریق، شما را با این سیستم آشنا کنیم.  اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر یا استفاده از این سیستم هستید، خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود.

 

سیستم اطفاء حریق چیست؟

همانطور که از نام این سیستم مشخص است، تجهیزات بکار رفته در آن وظیفه‌ی خاموش کردن حریق و جلوگیری از گسترش آن را برعهده دارند. امروزه 4 عامل برای وقوع و گسترش یک حریق شناسایی شده‌ است: حرارت، اکسیژن، ماده‌ی سوختنی و زنجیره‌ی واکنش‌های شیمیایی. برای آن‌که بتوانید یک حریق را اطفا کنید، باید یکی از این موارد را از هرم حریق حذف کنید. بنابراین در یک سیستم اطفا حریق از تجهیزاتی استفاده می‌شود که چرخه‌ی حریق ایجاد شده را به شکلی قطع کند.

سیستم‌های اطفا حریق توسط کدهای انجمن ملی حفاظت از حریق امریکا که به اختصار  NFPA  نامیده می‌شود، طراحی و اجرا می‌گردد. این سازمان کدها، مقررات و توصیه هایی در مورد نصب و نگهداری صحیح این سیستم‌ها ارایه می‌دهد.

انواع سیستم اطفا حریق

این سیستم‌ها در یک دسته بندی کلی با توجه به نوع کاربری خود، به دو دسته‌ی اطفای دستی و خودکار تقسیم می‌شوند. اطفاء حریق دستی توسط کاربران ساختمان، آتش‌ نشانان و افراد متخصص و اطفاء خودکار بدون دخالت هیچ نیروی انسانی انجام می‌شود. سیستم اطفاء حریق اتوماتیک می‌تواند تحت نظارت یک کنترل پنل و یا به صورت کاملا خودکار عمل کند. کنترل پنل، بیشتر در مواردی که نیاز به ارتباط و صدور فرامین به سیستم‌های اطفای حریق مورد نیاز باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دسته‌بندی انواع سیستم‌ اطفا حریق به این سطح ختم نمی‌شود و از آنجا که هیچ گونه سیستم اطفای حریقی وجود ندارد که بتواند در تمامی رده‌های آتش‌سوزی قابل استفاده باشد این سیستم‌ها براساس حریقی که خاموش می‌کنند و براساس ماده‌ای که برای اطفای حریق استفاده می‌کنند به دسته‌های آبی، گازی و فوم تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی مختصر آن‌ها خواهیم پرداخت.

سیستم اطفا حریق دستی

در سیستم اطفا حریق دستی تجهیزاتی به کار برده می شود که برای استفاده از آن ها به نیروی انسانی نیاز است و بدون نیروی انسانی عملا کاربردی ندارد. نمونه رایج تجهیزات اطفاء حریق دستی، کپسول های آتش نشانی هستند که با توجه به نوع حریق و یا کلاس آن انواع مختلفی دارند. انواع سیستم های اطفاء حریق دستی عبارتند از:

 • خاموش کننده های پودری
 • خاموش کننده های حاوی کف
 • خاموش کننده های دی اکسید کربن
 • خاموش کننده های حاوی ترکیبات هالوژنه

 

سیستم اطفاء حریق

 

سیستم اطفا حریق اتوماتیک

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک بدون دخالت انسان به وسیله تجهیزات اتوماتیک به گونه ای عمل می کند که به محض اعلام حریق به صورت خودکار فعال می شود و از پیشرفت و آسیب آتش جلوگیری کرده و در نهایت موجب اطفا حریق می شود.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم (Foam)

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس (Vortex)

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب (Water Mist)

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی هالون (Halon)

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی اسپرینکلر (Sprinkler)

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری یا ذرات معلق آیروسل (Aerosol)

طراحی و محاسبات سیستم اطفا حریق

کارشناسان ما در دیجی فایر در تلاشند تا با استفاده از استانداردهای بین المللی  NFPA، BS و ضوابط طراحی آتش نشانی، به طراحی درست و اصولی سیستم اطفا حریق کارخانه شما  بپردازد. طراحی سیستم اطفاء حریق به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

 • تشخیص نوع خطر
 • بررسی ساختمان
 • تعیین و انتخاب نوع سیستم اطفا حریق
 • طراحی بر مبنای اطلاعات موجود
 • تعیین تجهیزات مورد نیاز
 • تهیه نقشه و جانمایی تجهیزات  با ذکر نکات مهم

استاندارد طراحی و نصب سیستم اطفا حریق

استانداردهای طراحی و نصب سیستم اطفا برای هر کشور و شهر توسط مقام قانونی مسئول تعیین می‌گردد. در کشور ما برای طراحی ساختمانها از ضوابط آتش نشانی همان شهر و برای اطفا حریق صنعتی از استاندارد NFPA  آمریکا استفاده می‌شود.

استاندارد طراحی سیستم اطفا حریق

برای دانلود دستورالعمل اطفا حریق سازمان آتش نشانی تهران کلیلک کنید

تجهیزات سیستم اطفا حریق

به طور کلی تجهیزات اطفا حریق با توجه به نوع سیستم اطفا تعریف می‌گردد. در سیستم اطفا آبی تجهیزات شامل موارد ذیل می‌شود:

 1. اسپرسنکلرها
 2. شیرها و اتصالات آتش‌نشانی
 3. پمپ‌های آتش‌نشانی
 4. فایرباکس آتش‌نشانی
 5. نازل‌های مورد استفاده در سیستم اطفا آبی
 6. زنگ‌های هشدار آتش‌نشانی
 7. کپسول‌های آتش‌نشانی

در اطفا گازی هم تجهیزات شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. سیلندر یک تکه بدون جوش مخصوص  به همراه شیر و فعال ساز برقی و دستی و گیج فشار با شلنگ فشار قوی
 2. گاز پرکننده سیلندر
 3. کنترل پنل اطفاء حریق
 4. آشکار ساز دودی متعارف و یا ایرسمپلینگ
 5. شستی با عملکرد مختلف
 6. آژیر فلاشر و زنگ و تابلوهای هشدار
 7. نازل پاشش

تجهیزات اطفا حریق

برای دانلود لیست تجهیزات اطفا حریق آتش نشانی تهران کلیلک کنید

قیمت سیستم اطفا حریق

قیمت سیستم اطفا حریق با توجه به موارد ذیل متعیر است. تعدادی از عوامل تاثیرگذار در قیمت سیستم اطفا حریق عبارت اند از:

 1. نوع سیستم اطفا حریق (آبی، گازی، فوم و …)
 2. برند سازنده تجهیزات
 3. کشور سازنده
 4. تاییدیه‌های تجهیز (UL,FM,LPCB)

خرید سیستم اطفا حریق

سیستم اطفا حریق هم مانند کلیه سیستم های مهندسی دارای پیچیدگی خاص خود می‌باشد. کارشناسان ما پس از بررسی نقشه‌ها و مستندات پروژه شما  سیستم پیشنهادی خود را به شما اعلام می‌کنند و پس از تایید توسط کارفرما پیشنهاد قیمت و نقشه‌های جانمایی و … را در اختیار شما قرار می‌دهند. برای خرید سیستم اطفا حریق و امنیت کسب و کار خود با ما تماس بگیرید.


بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.