چکیده:

به  سقف هرساختمان عمومی نگاه کنید متوجه خواهید شد که سیستم‌های اسپرینکلر در هر جایی وجود دارند. از نظر ناظر آموزش ندیده و غیرمتخصص، همه سیستم‌های اسپرینکلر، احتمالا بسیار مشابه به یکدیگر می‌باشد. در حقیقت چندین نوع مختلف از سیستم‌های اسپرینکلر وجود دارد. سیستم اسپرینکلر، که امروزه با آن بیشتر آشنا هستیم، ریشه درطراحی قرن 19 هیرام استیونس ماکسیم مخترع آمریکایی که به عنوان خالق اولین اسلحه ماکسیم شناخته می‌شود، دارد. پس از اتمام حق ثبت اختراع، این طرح را هنری‌اس.پارامالی در سال 1874 برای محافظت ازکارخانه پیانوی خود، طراحی مجدد نمود.نتایج نشان می‌دهد که اسپرینکلرها می توانند تأثیر آتش را کاهش دهند. آن‌ها ابزاری بالقوه برای نجات جان افراد هستند و مزایای زیادی را به همراه دارند. برخی تصورات غلط در مورد اسپرینکلر‌ها رایج است که باعث می شود افراد از نصب آن‌ها خودداری کنند. پس از بین بردن این تصورات ‌غلط بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله قصد داریم حقایق و تصورات غلط در مورد اسپرینکلرها را بررسی نماییم.

مشخصات، قیمت اسپرینکلر بالازن ایرانی هارنس.

حقایق و افسانه های پیرامون اسپرینکلرها

حقایق مربوط به اسپرینکلرها

اسپرینکلرها مرگ و میر و صدمه حاصل از آتش را کاهش می‌دهند

اسپرینکلرها خطرات جانی آتش نشان‌ها را کاهش می‌دهند

اسپرینکلرها از دارایی ها و سرمایه‌ها ‌محافظت می‌کنند

اسپرینکلرها اثرات حاصل از حریق را کاهش می‌دهند

اسپرینکلرها اثرات مخرب آتش بر محیط زیست را کاهش می‌دهند

اسپرینکلرها هزینه های مربوط به حریق و مختل شدن  کسب و کار را کاهش می‌دهند

اسپرینکلرها اجازه آزادی‌ در طراحی معماری ساختمان را به ما می‌دهند.

اسپرینکلرها باعث تداوم کسب و کار می‌شوند

سیستم های اسپرینکلر خودکار از سابقه 150 ساله حفاظت از دارایی و زندگی برخوردار هستند.

اسپرینکلرها صدمات و آسیب به دارایی و محیط زیست را به طرز قابل توجهی کاهش می دهند.

بیش از ۸۰ میلیون اسپرینکلر هرساله در سرتاسر جهان نصب می شود.

اسپرینکلرها به طور گسترده ای به عنوان موثرترین شیوه برای مهار گسترش آتش در مراحل اولیه به می‌باشند.

اسپرینکلرها از زندگی آتش نشان ها محافظت می کنند و به طورکامل توسط خدمات حریق حمایت می‌شوند.

نصب اسپرینکلرهای آتش‌نشانی می تواند در عمل مرگ و میر حاصل از آتش‌سوزی را از بین ببرد.

تصورات نادرست

در موقع یک آتش سوزی  همه اسپرینکلرها به یکباره باز می شود؟

غلط است. هر اسپرینکلر مستقل می باشد و فقط اسپرینکلر های مجاور به  آتش‌سوزی، آن را خاموش می‌کنند.

خسارت آبی ناشی از اسپرینکلر  به همان بدی خسارت آتش‌سوزی است

غلط است. یک اسپرینکلر  معمولی ۵۵ لیتر آب را در هر دقیقه تخلیه می‌کند. یک شلنگ آتش‌نشانی بیش از ۷۵۰ لیتر آب را در هر دقیقه تخلیه می کند. گزارش های خسارت آبی ناشی از آتش‌سوزی در ساختمان‌هایی با اسپرینکلرها در اغلب موارد اغراق شده است. فقط اسپرینکلرهای مجاور آتش، باز می شوند و بقیه مسدود باقی می مانند. تقریبا نشنیده ایم که یک اسپرینکلربه طور تصادفی باز شود. به هنگام وقوع آتش‌سوزی، آبی که از یک یا دو اسپرینکلر  خارج می شود با صرف هزینه اندک موجب نجات کامل یک ساختمان، محتویات داخل آن یا حتی یک زندگی می گردد.

اسپرینکلر  ها می توانند به طور تصادفی فعال شوند

غلط است. سوابق نشان داده است که شانس تخلیه تصادفی از یک اسپرینکلر  در یک محل یک به ۱۶ میلیون می باشد.

سیستم های اسپرینکلر  گران قیمت هستند

غلط است. تخمین زده شده است که هزینه های یک سیستم اسپرینکلر  می‌تواند در طی یک دوره حدودا ده ساله جبران گردد. به واسطه کاهش حق بیمه و با سازمان دهی بیشتر ازطریق اختلال کمتر در تداوم کسب و کار به هنگام وقوع آتش سوزی، به این هدف نائل می شویم.

یک دتکتور دود، محافظت کافی را میسر می سازد و نیازی به نصب اسپرینکلر نیست

غلط است. دتکتور دود  سیستم هشداردهنده و اعلام حریق می‌باشد. اما هیچ کاری برای خاموش کردن یک آتش سوزی در حال رشد انجام نمی دهد یا اینکه از کسانیکه به طور فیزیکی قادر به فرار نیستند محافظت نمی کند.

در یک آتش سوزی همه اسپرینکلرها با هم تخلیه می شوند

غلط است. فقط نوک اسپرینکلرها به طور مستقیم متاثر از نقطه شروع آتش سوزی است.

آب حاصل از اسپرینکلر  نسبت به آتش سوزی خسارت بیشتری ایجاد می کند

غلط است هجوم اسپرینکلرها به حریق سریع و مستقیم است، بنابراین به آب کمتری نیاز داریم.

یک ردیاب دود همیشه محافظت کافی را میسر می سازد

غلط است. ردیاب های دود موثر زندگی ها را نجات می دهند، گرچه در خاموش کردن آتش‌سوزی در حال رشد هیچ نقشی ندارند.

اسپرینکلرها به طور تصادفی فعال و تخلیه می شوند

غلط است. شانس برنده شدن لاتاری بیشتر از ۱به ۱۶ میلیون شانس اختلال در یک اسپرینکلر  است.

اسپرینکلر  ها زشت و ناخوشایند هستند

غلط است. اسپرینکلرهای کانسیلد هارنس به طور ویژه ای طراحی شده اند که نیازهای معماران در ادارات، هتل‌ها، فروشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، و ساختمان‌های معتبر را برآورده می‌نمایند. آن ها جمع و جور و شیک هستند. معمولا بسیاری از ساختمان‌های عمومی غافل از تناسب اسپرینکلرها هستند.

اسپرینکلرهای مینیاتوری کمی بزرگتر از سکه ۵0۰ تومانی هستند و منظم و قوی هستند. آن ها می‌توانند مناسب گل بوته‌های سقف باشند و برای هماهنگی با هر طرح و رنگی، رنگ آمیزی شوند.

اسپرینکلرهای کانسیلد هارنس در سقف فرورفته اند و توسط یک صفحه تخت قابل شستشو بر روی سقف پوشانده شده اند. آن ها ساده و تقریبا نامرئی هستند. اسپرینکلرهای کانسیلد برای مناطق تمیز ایده آل هستند، جایی که سرفضا محدود شده یا خرابکاری یک مشکل محسوب می شود.

 چرا اسپرینکلرها برای ایمنی حیات حائز اهمیت می باشند؟

در یک آتش سوزی گسترده، و با حرکت وسیع دراغلب اوقات مردم نمی دانند که به کدام راه بروند و ممکن است قادر به استفاده از حلقه های شلنگ خاموش کننده‌های حریق نباشند.

اسپرینکلرها  کاملا خودکار هستند. آن‌ها خودشان کار می کنند و می توانند حرارت و دود را برای  مردم به دام افتاده  متوقف کنند.

چگونه می‌توانیم مطمئن باشیم که اسپرینکلرها در یک آتش سوزی کار خواهند کرد؟

بسیاری از سیستم های اسپرینکلر  بسیار ساده هستند. به طورطبیعی هیچ بخش قابل جابه‌جایی آن‌ها شکسته نمی شود. لوله ها معمولا از شبکه های اصلی پر از آب هستند. اسپرینکلرها هنگامیکه داغ شوند، برفراز آتش‌سوزی باز می شوند و آب را بر روی آتش اسپری می‌کنند.

اسپرینکلرها چه هزینه هایی دارند؟

هزینه ها بسته به اینکه ساختمان شما چگونه ساخته شده، چه چیزی در آن ذخیره می‌کنید، برای چه از آن استفاده می کنید و چه منبع آبی مناسب است، متغیر خواهد بود.

در یک مقایسه سودمند هزینه اسپرینکلرها کمتر از فرش می باشد. اما برخلاف فرش، که فرسوده می شود، سیستم اسپرینکلر از دوام ساختمان محافظت خواهد کرد.

اسپرینکلر  ها چگونه عمل می کنند؟

اسپرینکلرها آتش سوزی به طور مجزا با حرارت فعال می شوند و به یک شبکه از لوله های آب متصل شده‌اند. هنگامی‌که حرارت از ستون‌های آتش گازهای داغ به اسپرینکلر  می‌رسد و دریک دمای ویژه (معمولا در حدود ۶۸ درجه سانتیگراد) اسپرینکلر  فعال شده آب را به طور مستقیم به منبع حرارت تحویل می دهد.

چرا اسپرینکلرها بسیار موثرند؟

زمانی که یک آتش‌سوزی کوچک شروع می شود. درصورتیکه تشخیص داده شود و با سرعت کافی  به  آتش‌سوزی رسیدگی شود می تواند با مقادیر اندکی آب کنترل شود. در موارد جدی دود علت اصلی مرگ می‌باشند. اسپرینکلر  ها ذرات بزرگتر بیرون از دود را شستشو می دهند که تراکم و سمیت آن را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، آب دود را خنک می کند تا موجب زیان کمتری شود.

پاسخ سریع اسپرینکلرها در حال حاضر هنگامی مفید است که آتش‌سوزی حتی سریعتر از آن که رشد کند، هجوم بیاورد. هجوم سریع به طور چشمگیری میزان دودی را که آتش می تواند تولید کند، کاهش می دهد.

سابقه ایمن زندگی اسپرینکلرها چیست؟

جدا از انفجارها، هرگز مرگ و میر فراوانی در ساختمان‌های کاملا مجهزشده با اسپرینکلرها در سطح کشور وجود نداشته است.

کل مرگ و میر حاصل از آتش‌سوزی، فقط در ساختمان های مجهز به اسپرینکلرها ۵۰ مورد درمقایسه با هزاران نفر در ساختمان های محافظت نشده می باشد. این رکوردی است که در سیستم های دیگر حریق نظیر آن وجود ندارد.

آیا اسپرینکلرها می توانند آسیب به محیط زیست را کاهش دهند؟

اسپرینکلرها می‌توانند پایداری و سن متوسط ساختمان ها را افزایش دهند. با محدودکردن گسترش آتش‌سوزی و به طور قابل ملاحظه ای میزان دود، کربن دی اکسید و آلاینده های دیگر را کاهش می‌دهند. اسپرینکلرها ،آب خیلی کمتری از دسته های شلنگ آتش‌خاموش‌کن استفاده می کنند و منجر به خسارت آبی خیلی کمتری می‌شوند.

 

اسپرینکلر پایین زن شاهان

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 1/2 اینچ دمای عملکرد: 68 درجه

اسپرینکلر پایین زن Tyco

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 1/2 اینچ دمای عملکرد: 68 درجه

اسپرینکلر پایین زن دویار ترکیه

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 1/2 اینچ دمای عملکرد: 68 درجه

اسپرینکلر دیواری رپی‌دراپ Rapidrop

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 1/2 اینچ دمای عملکرد: 68 درجه

اسپرینکلر بالازن رپی‌دراپ Rapidrop

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 1/2 اینچ دمای عملکرد: 68 درجه

اسپرینکلر پایین زن Angus

حداقل فشار کاری: 0.5 بار حداکثر فشار کاری: 12 بار تحمل فشار هیدرواستاتیک حداکثر تا: 30 بار سایز رزوه: 1/2 اینچ دمای عملکرد: 68 درجه
بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.