چکیده

بیم دتکتور یا  آشکارساز دود خطی دستگاهی است که برای حس کردن و آشکارسازی دود در سیستم‌های اعلام حریق بکار می‌رود. در این نوع دتکتور از امواج مادون قرمز برای تشخیص دود استفاده می‌شود. دتکتورهای دود در حالت کلی به دو نوع نقطه‌ای و خطی تقسیم‌بندی می‌گردد. دتکتور دود نقطه‌ای در محل‌های کوچک و متوسط با ارتفاع پایین نصب شده و در سوله‌ها، انبارها و محل‌هایی با سقف بلند از بیم دتکتور در سیستم اعلام حریق استفاده می‌گردد. بیم دتکتور به دلیل سطح وسیع منطقه تحت محافظت و همچنین عدم نیاز به کابل‌کشی و لوله‌کشی (در کل فضا) یکی از بهترین راهکارهای اعلام حریق جهت حفاظت از صنایع و سوله‌های وسیع با ارتفاع بالا می‌باشد.

نحوه عملکرد بیم‌ دتکتور

نحوه عملکرد بیم‌ دتکتور بدین صورت است که اشعه مادون قرمز از هد بیم دتکتور در یک سمت سوله به سمت دیگر توسط فرستنده ارسال شده و پس از برخورد با رفلکتور به گیرنده باز می‌گردد، سپس توسط مدارات داخلی الکترونیکی کیفیت هوای سوله مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود حجم دود در محیط، اعلام حریق صورت می‌گیرد. در حالت نرمال سیگنال ارسالی با کیفیت ارسال شده یا کمی کمتر به سمت گیرنده بازگردانده می‌شود و در زمان حریق به علت وجود ذرات دود در محیط، شدت پرتو مادون قرمز بازگشتی کم شده و گیرنده این تغییرات مادون قرمز را به عنوان حریق شناسایی می‌کند.

عملکرد بیم دتکتور 

بیم دتکتور‌ها به دو دسته‌ی موتورایز و نان‌موتورایز دسته بندی می‌شوند. که در نوع موتورایز یک کنترلر وظیفه نمایش و کنترل بیم دتکتور را بر عهده دارد. این کنترلر کیفیت سیگنال بازگشتی را به ما نمایش می‌دهد. در حالت نرمال این عدد در حدود 100 درصد می‌باشد. در زمانی که حریق در سالن اتفاق بیفتد دود مسیر بازگشت سیگنال ارسالی از هد بیم دتکتور را دچار اختلال کرده و سیگنال کمتری به هد بیم بر می‌گردد، در این زمان بیم دتکتور اعلام حربق می‌کند.

در حالت نرمال مانعی برای برای اشعه بازگشتی به بیم دتکتور وجود ندارد. اما در حالتی که مانعی مقابل بازگشت اشعه ارسالی باشد، توسط بیم دتکتور پیغام خطا صادر می‌شود.

پوشش دهی بیم دتکتور

طول برد بیم ‌دتکتورها بسته به نوع برند و مدل آن متفاوت می‌باشد. جهت دریافت اطلاعات در این خصوص باید به کاتالوگ سازنده مراجعه نمود. بیم ‌دتکتورهای موجود در بازار با پوشش 15 متر در عرض و در محدوده 40 متر، 80 متر، 100 و 120 متر در طول می‌باشد. به بیان دیگر یک بیم دتکتور می‌تواند مساحتی معادل 600 تا 1800 متر مربع را پوشش دهد که در بسیاری از موارد می‌تواند جایگزین مناسبی برای دتکتورهای دود نقطه‌ای باشد.  البته برخی از تولید کننده‌ها مانند برند The Fire Beam (که به اختصار در بازار فایربیم گفته می‌شود) بیم دتکتورهایی تولید کرده‌اند که تا طول 160 متر را پوشش می‌دهند. گفتنی است که مطابق استاندارد NFPA72 , BS-5839 حداکثر ارتفاع نصب بیم دتکتور 40 متر می‌باشد.

انواع بیم دتکتور

  • بیم‌ دتکتور نوع فرستنده گیرنده:

این بیم دتکتور دارای دو بخش مستقل فرستنده و گیرنده است. فرستنده در یک‌طرف و گیرنده در طرف دیگر فضای تحت حفاظت (دقیقا در مقابل آن) قرار می‌گیرد. در حالت عادی (بدون حریق) فرستنده دائما سیگنال مادون قرمزی را به سمت گیرنده ارسال می‌کند.

تا زمانی که سیگنال مادون قرمزی توسط گیرنده دریافت می‌شود شرایط عادی است. در صورتی‌ که آتش‌سوزی رخ دهد و دود ناشی از آن به این اشعه برخورد کند، میزان نور مادون‌قرمز دریافتی توسط گیرنده تغییر پیدا کرده و گیرنده این تغییر ایجادشده را به‌عنوان حریق در نظر می‌گیرد.

  • بیم ‌دتکتور نوع انعکاسی:

شماتیک بیم دتکتور رفلکتوری

در بیم ‌دتکتور نوع انعکاسی، در یک سمت فضای تحت حفاظت، هد بیم ‌دتکتور داخل یک محفظه و در سمت دیگر فضا، رفلکتور قرار دارد. در حالت عادی سیگنال‌ها توسط هد به رفلکتور ارسال و پس از برخورد با رفلکتور به بیم بازگردانده می‌شود.

تا زمانی که این عمل ادامه دارد بیم ‌دتکتور شرایط را عادی گزارش می‌نماید. با وقوع آتش‌سوزی و قرار گرفتن دود در مسیر ارسال اشعه بیم ‌دتکتور، میزان نور دریافتی کاهش‌یافته و بیم ‌دتکتور این حالت را آتش‌سوزی در نظر می‌گیرد.

یکی از برتری‌های بیم ‌دتکتور نوع انعکاسی نسبت به  نوع فرستنده گیرنده عدم نیاز به کابل‌کشی در سمت مقابل سالن می‌باشد که باعث کاهش کابل‌کشی و هزینه می‌گردد.

البته محدودیت‌هایی نیز نسبت به  نوع فرستنده گیرنده وجود دارد ازجمله در فضاهایی که معماری داخلی آن‌ها شیشه‌ای می‌باشد نصب و راه‌اندازی بیم‌ دتکتور نوع انعکاسی سخت‌تر است همچنین برای انبارهایی که بر روی سقف آن‌ها شبکه خرپا وجود دارد، به دلیل برخورد و بازتاب اشعه ارسالی بیم ‌دتکتور انعکاسی احتمال بروز هشدار کاذب افزایش می‌یابد.

برندهای بیم دتکتور

از برندهای معتبر بیم دتکتور موجود در بازار ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که دارای تاییدیه‌های لازم از موسسات استاندارد جهانی می‌باشند.

  • فایرری (Fireray) ساخت کشور انگلستان
  • فایربیم (The Fire Beam) ساخت کشور انگلستان
  • هوچیکی (HOCHIKI) ساخت کشور ژاپن
  • زتا (ZETA) از برند فایرری و فایربیم تهیه و با نام تجاری خود به بازار عرضه می‌کند.
  • تونا (TUNA) ساخت کشور تایوان
  • جی‌اس‌تی (‌GST) ساخت کشور چین

واحد بازرگانی دیجی‌فایر با سالها تجربه در زمینه سیستم های اعلام و اطفاء حریق به‌ عنوان تامین کننده انواع سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق و بیم دتکتورهای موتورایز the Fire Beam و Fireray انگلستان به همراه راهنمای نصب فارسی و ارائه خدماتی چون طراحی، مشاوره و نصب و راه اندازی در خدمت مشتریان خواهد بود.

 

بیم دتکتور مولترون (multron)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور مولترون  (Multron Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی Multron سنگاپور

بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی fireguard انگلستان

بیم دتکتور فایرری وان (Fireray One)

بیم دتکتور فایرری وان Fireray One ساخت کمپانی FFE انگلستان بیم دتکتور رفلکتوری، موتورایز دارای تاییدیه UL مناسب سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر مناسب برای مسافت 50،120 متر

بیم دتکتور فایر بیم اکسترا (The Fire Beam Xtra)

بیم دتکتور فایر بیم اکسترا The Fire beam Xtra ساخت کمپانی firebeam انگلستان بیم دتکتور رفلکتوری، موتورایز دارای تاییدیه VDS مناسب سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر مناسب برای مسافت 70،140،160 متر

بیم دتکتور فایرری ۵۰۰۰ (Fireray 5000)

  • بیم دتکتور فایرری 5000 Fireray
ساخت کمپانی FFE انگلستان بیم دتکتور رفلکتوری، موتورایز دارای تاییدیه UL268 مناسب سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر عرض پوشش بیم دتکتور مطابق با استاندارد ۱۵ متر برد بیم دتکتور برای مسافت 50،100 متر ( بسته به تعداد رفلکتور)    

بیم دتکتور فایرری 3000 ضد افنجار (Fireray 3000-Exd)

Fireray 3000 Exd یکی از محصولات کمپانی FFE انگلستان است. این بیم دتکتور از یک فرستنده تشکیل شده است که
بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.