چکیده:

به منظور داشتن درک بهتر از نحوۀ استفاده از سیستم کشف و اعلان حریق باید اهدافی که قرار است توسط سیستم تأمین شوند، مشخص شوند. این اهداف که اهداف حفاظت در برابر حریق نام دارند، مبنایی برای عملیات کشف حریق و سیستم هشداردهنده ایجاد می­کنند. هدف حفاظت در برابر حریق برای مالک ساختمان ممکن است فقط مطابقت با مقررات ساختمان­‌سازی محلی، مقررات ساخت و ایمنی ساختمان­‌سازی(NFPA 5000)، مقررات ایمنی جان(NFPA 101)، با مقررات حریق(NFPA 1) باشد. معمولاً زمانی که مالک ساختمان می‌­خواهد الزامات مقرر در قانون را رعایت کند، حداقل الزامات پیش فرض آن قانون را به عنوان هدف حفاظت در برابر حریق انتخاب می­کند. بیشتر قوانین ساختمان به­ منظور جلوگیری از گسترش آتش‌­سوزی در ساختمان­‌های اطراف ایجاد می­‌شوند و دارای حداقل حفاظت از ساکنان در برابر حریق هستند. به ­عبارت دیگر، این مقررات حداقل حفاظت برای ساخت و ساکن شدن در ساختمان را مشخص می­‌کنند.

حفاظت در برابر حریق

دیگر اهداف حفاظت در برابر حریق عبارت­ اند از:

  • ایمنی جان
  • حفاظت از اموال
  • حفاظت از عملیات
  • حفاظت از میراث تاریخی
  • حفاظت محیطی

 ایمنی جان

هرگاه ایمنی جان به­ عنوان هدف حفاظت در برابر حریق مدنظر باشد، مالک ساختمان می­داند که دلیل اصلی برای نصب سیستم اعلان حریق، حفاظت از ساکنان یعنی هم کارکنان و هم بازدیدکنندگان است. برای تأمین این هدف لازم است تا از کاشف­ هایی استفاده شوند که زودتر وجود حریق را اعلام می­‌کنند.

آزمایش‌های متعددی نشان داده‌­اند که کاشف دود عملی­‌ترین کاشف حریق برای هشدار سریع است. در یکی از آزمایش­‌های موسوم به آزمون دوم ایندیانا جونز، مشخص شد که کاشف­‌های حرارتی دارای پتانسیل کمی برای حفاظت از جان هستند. این کاشف‌­ها که با دمای ثابت 57 درجه سانتی­گراد و با فاصله استاندارد 15متر در اتاقی که حریق‌های آزمایشی در آنجا رخ داد استفاده شده بودند، نتوانستند بیشتر این مجموعه آتش­‌سوزی­ها را تشخیص دهند. در تشخیص مابقی آتش­‌سوزی‌­ها هم در مقایسه با کاشف‌­های دود که دورتر از حریق بودند، بسیار کند عمل کردند.

معمولاً می‌­توان هدف ایمنی جان را با نصب کاشف‌­های دود که در NEPA 101 به­عنوان «سیستم­‌های کامل تشخیص دود» تشریح می­‌شوند، تأمین کرد.

سیستم‌­های کامل تشخیص دود: هرجا سیستم کامل تشخیص دود توسط بخش دیگری از این مقررات لازم باشد، باید کاشف خودکار دود مطابق NFPA 72، در تمامی مناطق مسکونی، کاری و محوطه‌­های عمومی که از نظر شرایط محیطی برای عملکرد کاشف مناسب هستند، نصب شود. همچنین، این هدف باید طوری تأمین شود که قابلیت اطمینان(عملکرد دائمی) و قابلیت اعتماد(عدم هشدار کاذب) سیستم اعلام حریق را تضمین کند.

 حفاظت از اموال

به­ طور معمول هدف حفاظت از اموال با هماهنگی مالک، طراح سیستم اعلام  حریق و شرکت بیمه ایجاد می‌­شود. معمولاً کاشف حرارتی برای حفاظت از اموال استفاده می‌شود. با این‌­حال، باتوجه به نوع و ارزش اموال می­‌توان از دیگر کاشف‌­ها با واکنش سریع­تر، همانند کاشف‌­های دود یا شعله استفاده کرد. به­ طور کلی طراح، اندازۀ تخمینی آتش و نیز سرعت عملکرد سیستم کشف حریق را براساس زمان واکنش بخش آتش­‌نشانی و منبع آب موجود تعیین می‌­کند. مسایلی از این قبیل، ملاحظات مهمی برای برآورده کردن هدف حفاظت از اموال هستند.

 حفاظت از عملیات(کسب­ و کار)

می­‌توان حفاظت از عملیات را برحسب پاسخ مالک ساختمان با شرکت به این سؤال تعریف کرد که: «آیا می‌­توانم پس از وقوع حریق به کار خود ادامه دهم؟» برخی از مالکان باوجود داشتن بیمه، از طولانی شدن زمان بازسازی کسب ­وکارشان نگرانند. آن­ها نمی‌­دانند که آیا مشتریانشان که در طول مدت بازسازی با رقیبانشان کار می­کرده‌­اند، همکاری خود با آن رقبا را ادامه می‌­دهند یا خیر. بازگرداندن آن دسته از مشتریان ممکن است خیلی دشوار باشد. بنابراین تأکید می­‌شود که مالک و طراح باید عواملی مانند اندازه حریق در زمان کشف، موجود بودن آب، زمان واکنش آتش­‌نشانی و کارایی آتش‌­نشانی را در تعیین بهترین نوع تشخیص حریق، برای حفاظت از عملیات و کسب‌­وکار مالک درنظر بگیرند.

 حفظ میراث تاریخی

افزون بر داشتن کاشف مناسب برای هر کاربری، در اماکن تاریخی اغلب لازم است که کاشف به­ صورت ساده و بدون انجام عملیات تخریبی نصب شود. نصب کاشف تا جایی که امکان دارد باید کمترین تأثیر را بر بافت تاریخی ساختمان ایجاد کند. ممکن است نیاز به کاشف بسیار گران­قیمت ­تر یا کاشف مخفی اضافی به­ منظور تأمین اهداف دوگانۀ مالکان ساختمان­ های تاریخی باشد.

حفاظت محیطی

حفاظت از محیط اطراف و درک تأثیر سیستم  اعلام حریق بر روی محیط اطراف دارای اهمیت است. ممکن است مسایلی در ارتباط با نویز وجود داشته باشد که لازم باشد در انتخاب نوع تجهیز هشداردهنده به آن توجه شود. ممکن است عملیاتی وجود داشته باشد که بتواند توسط مرکز کنترل اعلام حریق انجام شود و از محیط­ هایی که در فضای تحت حفاظت سیستم قرار دارند، محافظت کند. برای مثال، ارتباط سیستم اعلام حریق با درهای خودکار یا تهویه ممکن است به حفاظت از محیط اطراف در طول عملیات سیستم اطفای حریق یا در حین آتش­‌سوزی کمک کند.

 

بیم دتکتور مولترون (multron)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور مولترون  (Multron Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی Multron سنگاپور

کابل دتکتور حرارتی خطی سیگنالاین LHD Signaline

کابل دتکتور حرارت خطی LHD ساخت شرکت Signaline

مناسب سیستم متعارف و آدرس‌پذیر گواهینامه‌ها:   CE, FM, UL, ULC دمای عملکرد 68,88,105,185

بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی fireguard انگلستان

کنترل پنل اعلام و اطفا حریق کنتک K11031M2 مدل Sigma XT

امکان تعریف مدت زمان فعال بودن خروجی اطفاء حریق تا 5 دقیقه در مراحل 5 ثانیه ای

امکان تعریف Delayبرای تخلیه عامل اطفاء تا 60 ثانیه در مراحل 5 ثانیه ای

 سناریو حریق با امکان ترکیب سه زون اعلام حریق توسط گیت‌های منطقی

دارای شمارشگر ثانیه برای نشان دادن مدت زمان باقیمانده تا تخلیه گاز اطفاء

سازگار با بریر های قطعات IS( قابلیت نصب دتکتور های ضد انفجار)

 

دتکتور دودی مکشی vesda250

محدوده حساسیت وسیع تصفیه گرد و غبار دو مرحله ای تشخیص دود بر اساس تکنولوژی لیزر آستانه های هشدار قابل برنامه ریزی هشدار بسیار زود هنگام وقوع آتش سوزی احتمالی
بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.