چکیده:

دتکتور وسیله‌ای است که برای حس کردن و آشکارسازی حریق به‌کار می‌رود. به عبارتی دیگر این دستگاه، حریق را شناسایی می‌کند و برای آشکارسازی آن، سیگنال‌هایی را به کنترل پنل ارسال می‌کند. انواع دتکتور در چهار نوع دودی، حرارتی، شعله و گاز موجود می‌شود. دتکتور دودی خود به دو نوع نقطه‌ای و خطی تقسیم بندی می‌شود. بیم دتکتور از انواع پرکاربرد آشکار ساز دودی خطی می‌باشد. دتکتورهای دود نقطه‌ای در فضاهای کوچک و متوسط و اماکنی که ارتفاع پایینی دارند، نصب می‌گردد. در مقابل از بیم دتکتور (نوعی دتکتور دود خطی) در سوله‌ها، انبارها و محل‌هایی با سقف بلند جهت تشخیص و اعلام حریق استفاده می‌گردد. بیم دتکتور به دلیل سطح وسیع منطقه تحت محافظت و همچنین عدم نیاز به کابل‌کشی و لوله‌کشی یکی از بهترین راهکارهای مهندسی حریق جهت حفاظت از صنایع و سوله‌های وسیع با ارتفاع بالا می‌باشد. بیم دتکتورها در دسته‌بندی های مختلف طبقه‌بندی می‌گردد. در این مقاله سعی داریم دسته‌بندی های مختلف بیم دتکتور را بررسی کنیم. 

انواع بیم دتکتور

1-دسته بندی نوع بیم دتکتور:

بیم‌ دتکتور نوع فرستنده گیرنده:

همانطور که از اسم این بیم دتکتور مشخص است، دارای دو بخش مستقل فرستنده و گیرنده می‌باشد. فرستنده در یک‌طرف و گیرنده در طرف دیگر فضای تحت حفاظت (دقیقا در مقابل آن) قرار می‌گیرد. در شرایط عادی (بدون حریق) فرستنده دائما سیگنال مادون قرمزی را به سمت گیرنده ارسال می‌کند.

بیم ‌دتکتور نوع انعکاسی:

در بیم ‌دتکتور نوع انعکاسی، در یک سمت فضای تحت حفاظت، هد بیم ‌دتکتور داخل یک محفظه و در سمت دیگر فضا، رفلکتور قرار دارد. در حالت عادی سیگنال‌ها توسط هد به رفلکتور ارسال و پس از برخورد با رفلکتور به بیم بازگردانده می‌شود.

2- دسته بندی برد بیم دتکتور:

بیم دتکتورهای موجود در بازار در بردهای 160، 140، 100، 80، 70، 40 متر (M) موجود می‌باشد. با توجه به کیت در نظر گرفته شده برای بیم دتکتورهای با برد بالاتر، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

3-دسته بندی موتورایز بودن:

بیم دتکتورها در دو نوع موتورایز و بدون موتور (ثابت) تولید می‌گردند. قیمت بیم دتکتور موتورایز به لحاظ نصب و راه‌اندازی و تعمیر و نگهداری نسبت به نوع بدون موتور بالاتر آسان‌تر می‌باشد.

4-دسته بندی کنترلر:

طراحی یک سری از آشکارسازهای موجود در بازار به گونه‌ای است که فاقد کنترلر در ارتفاع پایین می‌باشد و کنترل هد آن در روی هد تعبیه شده است. بیم‌های دارای کنترلر به دلیل سادگی در نصب دارای قیمت بالاتری می‌باشند.

حتما این مقاله را بخوانید: نکات طراحی بیم دتکتور

5- درجه حفاظت بیم دتکتور:

نوع کاربری و شرایط محیطی مکان قرارگیری بیم دتکتور در قیمت تمام شده آن تاثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی که نیاز به بیم دتکتور با درجه حفاظت بالا مثلاً 65 IP و یا بیم دتکتور از نوع ضد انفجار باشد، قیمت تمام شده آن نسبت به بیم دتکتور معمولی بالاتر خواهد بود.

بیم دتکتور مولترون (multron)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور مولترون  (Multron Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی Multron سنگاپور

کابل دتکتور حرارتی خطی سیگنالاین LHD Signaline

کابل دتکتور حرارت خطی LHD ساخت شرکت Signaline

مناسب سیستم متعارف و آدرس‌پذیر گواهینامه‌ها:   CE, FM, UL, ULC دمای عملکرد 68,88,105,185

بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی fireguard انگلستان

کنترل پنل اعلام و اطفا حریق کنتک K11031M2 مدل Sigma XT

امکان تعریف مدت زمان فعال بودن خروجی اطفاء حریق تا 5 دقیقه در مراحل 5 ثانیه ای

امکان تعریف Delayبرای تخلیه عامل اطفاء تا 60 ثانیه در مراحل 5 ثانیه ای

 سناریو حریق با امکان ترکیب سه زون اعلام حریق توسط گیت‌های منطقی

دارای شمارشگر ثانیه برای نشان دادن مدت زمان باقیمانده تا تخلیه گاز اطفاء

سازگار با بریر های قطعات IS( قابلیت نصب دتکتور های ضد انفجار)

 

دتکتور دودی مکشی vesda250

محدوده حساسیت وسیع تصفیه گرد و غبار دو مرحله ای تشخیص دود بر اساس تکنولوژی لیزر آستانه های هشدار قابل برنامه ریزی هشدار بسیار زود هنگام وقوع آتش سوزی احتمالی
بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.