چکیده:

کد که برگردان آن به فارسی آیین‌­نامه است، دارای الزاماتی قانونی است. همانند آیین‌­نامۀ 2800 زلزله در مبحث ساختمان که در صورت اجرا نشدن آن پایان­کار ساختمان صادر نمی‌­شود. در واقع می‌­توان کد را نوعی از قانون در نظر گرفت. در ایالات­ متحده، NFPA1، NFPA 72 و NFPA101 از نمونه‌­های پرکاربرد کدها هستند. اجرای استانداردها داوطلبانه است و تنها زمانی الزامی می­‌گردد که یا آن استاندارد به‌­عنوان بخشی از یک قرارداد آمده باشد و یا به‌­عنوان بخشی از یک دستورالعمل قانونی ذکر گردد.

استاندارد NFPA72

 استانداردهای سیستم اعلان حریق

استانداردهای سیستم اعلان حریق شامل دو گروه استاندارد آمریکایی و استاندارد انگلیسی است؛ که هریک نیز به دو بخش استانداردهای طراحی و استانداردهای مربوط به ساخت تجهیزات تقسیم می­‌شود.

 کد BS 5839

کد BS 5839، کدی انگلیسی است که مربوط به طراحی، نصب، راه‌­اندازی، تعمیر و نگهداری سیستم‌­های اعلان حریق می‌­شود. بخش6 آن (BS 5839-6)، مربوط به اماکن مسکونی و بخش1 آن (BS 5839-1)، مربوط به اماکن غیرمسکونی است.

کد NFPA 72

کد NFPA، کدی آمریکایی است که موارد مربوط به کاربردها، نصب، جانمایی، عملکرد، بازرسی، آزمون، تعمیر و نگهداری را در سیستم‌­های اعلان حریق، ایستگاه­های نظارت بر سیستم‌­های هشدار، سیستم­‌های گزارش‌­دهی هشدارهای اضطراری عمومی، تجهیزات هشدار حریق و سیستم­‌های ارتباطی اضطراری(ECS) و تجهیزات آن­ها پوشش می­‌دهد. کد BS 5839 در انگلیس و کد NFPA 72 در آمریکا آیین­‌نامه تلقی می­‌شوند و رعایت آن­ها الزامی است. به‌ ­همین دلیل اصطلاح کد را برای آن­ها آورده‌­اند.

از اینجا به بعد اصطلاح استاندارد را به ­جای کد در دو مورد فوق به­ کار می­‌بریم. زیرا تنها زمانی­که بخشی از یک قرارداد یا دستورالعمل قانونی باشند کد نامیده می­‌شوند.

 استاندارد EN54

استاندارد EN54، استانداردی اروپایی می‌باشد که مربوط به ساخت تجهیزات اعلان حریق است و در بخش‌­های مختلف منتشر شده است. هر بخش مربوط به قوانین ساخت و تولید یکی از تجهیزات اعلان حریق است؛ نظیر EN54-3 مربوط به آژیر، EN54-4 مربوط به منابع تغذیۀ سیستم اعلان حریق و یا EN54-7 مربوط به ساخت کاشف‌­های دود نقطه‌­ای.

استاندارد NFPA72 بسیار به­ روزتر از استاندارد BS5839 است. زیرا استاندارد NFPA72 به­ صورت مرتب هر سه سال یک­ بار به ­روز می­‌شود. درصورتی که استاندارد BS5839 در طول 15سال تنها 2 بار به ­روز شده است در این سایت سعی شده است که گزیده‌­ای از مفاهیم و قوانین کاربردی­‌تر استاندارد NFPA72 مربوط به اصول طراحی، اجرا، آزمون، تعمیر و نگهداری که بیشتر در پروژه‌­ها با آن برخورد می‌­شود، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دستورالعمل‌­های آتش‌نشانی شهرها/ کشورهای مختلف

استانداردهای تدوین ­شدۀ NFPA 72 و BS 5839 مخصوص استفاده در کشورهای مرتبط با آن­ها یعنی آمریکا و انگلیس است. کشورهای مختلف و یا شهرهای گوناگون بنا بر فرهنگ، شهرسازی و نوع زندگی ممکن است جهت بالابردن کارایی قوانین موجود در این استانداردها تغییراتی را برای بومی­‌سازی کردن آن انجام دهند. یک مثال ساده اینکه در استاندارد BS 5839 ارتفاع شستی اعلان حریق 1/4 متر از کف تمام شده ­است. حال آنکه ارتفاع نصب این تجهیز در کشوری مانند چین با توجه به متوسط قد مردمان آن ممکن است به 1/3 متر برای استفاده کارآمدتر کاهش یابد. به­ نوعی می‌­توان گفت که این ارتفاع نصب در چین بومی‌سازی شده است. بومی­‌سازی این استانداردها در شهرهای مختلف ما نیز دور از انتظار نیست. متولیان سیستم‌­های اعلان حریق در کشور، ممکن است تغییراتی را در برخی از بخش‌های استاندارد در جهت بالابردن کارایی این‌گونه سیستم‌­ها در کشورمان اعمال کنند. در این صورت ملاک عمل پیمانکاران این‌­گونه سیستم­‌ها برمبنای قوانین بومی­‌سازی شدۀ این استانداردها خواهد بود.

نکتۀ مهم اینکه در زمان طراحی سیستم­های اعلان حریق معمولاً کارفرمایان پروژه‌­ها اعلام می­‌کنند که سیستم مطابق با کدام استاندارد طراحی و اجرا شود و یا انتخاب مبنای استانداردی طراحی و اجرای آن را بر عهده پیمانکاران می­‌گذارند. 

بیم دتکتور مولترون (multron)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور مولترون  (Multron Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی Multron سنگاپور

کابل دتکتور حرارتی خطی سیگنالاین LHD Signaline

کابل دتکتور حرارت خطی LHD ساخت شرکت Signaline

مناسب سیستم متعارف و آدرس‌پذیر گواهینامه‌ها:   CE, FM, UL, ULC دمای عملکرد 68,88,105,185

بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی fireguard انگلستان

کنترل پنل اعلام و اطفا حریق کنتک K11031M2 مدل Sigma XT

امکان تعریف مدت زمان فعال بودن خروجی اطفاء حریق تا 5 دقیقه در مراحل 5 ثانیه ای

امکان تعریف Delayبرای تخلیه عامل اطفاء تا 60 ثانیه در مراحل 5 ثانیه ای

 سناریو حریق با امکان ترکیب سه زون اعلام حریق توسط گیت‌های منطقی

دارای شمارشگر ثانیه برای نشان دادن مدت زمان باقیمانده تا تخلیه گاز اطفاء

سازگار با بریر های قطعات IS( قابلیت نصب دتکتور های ضد انفجار)

 

دتکتور دودی مکشی vesda250

محدوده حساسیت وسیع تصفیه گرد و غبار دو مرحله ای تشخیص دود بر اساس تکنولوژی لیزر آستانه های هشدار قابل برنامه ریزی هشدار بسیار زود هنگام وقوع آتش سوزی احتمالی
بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.