چکیده:

به دنبال آتش‌سوزی برج های گرنفل در سال 2017 میلادی، موسسه سلطنتی نقشه برداران مجاز مستقر در انگلستان ابتکاری را برای توسعه رویکرد منسجم جهانی برای ایمنی در برابر آتش‌سوزی آغاز کرد. ائتلاف استاندارد بین المللی ایمنی در برابر آتش (IFSS) در سال 2018 ایجاد شد که شورای کد به عنوان یکی از اعضای بنیانگذار آن بود. طی چند سال گذشته، کمیته تنظیم استاندارد برای ایجاد مجموعه‌ای از اصول مشترک برای اطمینان از آتش‌سوزی و ایمنی در ساختمان‌ها ایجاد شد. شورای کد به همراه حدود بیست و چهار متخصص ایمنی در برابر آتش، از سراسر جهان در کمیته تنظیم استاندارد مشغول به خدمت هستند.

IFSS

کار این ائتلاف با انتشار اصول مشترک بین‌المللی استانداردهای ایمنی در برابر آتش‌سوزی به اوج خود رسید. اولین سند با نام ساختمان‌های ایمن زندگی را نجات می‌دهند در 5 اکتبر سال 2020 منتشر شد. سندی که بلافاصله برای تأیید همسو با اهداف توسعه پایدار خود به سازمان ملل ارائه شد. این استاندارد یک چارچوب مبتنی بر عملکرد و اصول مشترک را ارائه می‌دهد که در تمام مراحل چرخه عمر ساختمان، از طراحی تا ساخت‌وساز، و  تغییر و تخریب نهایی، اعمال می‌شود. این  اصول مبتنی بر عملکرد است و قرار نیست جایگزین استانداردهای تجویزی مربوط به ایمنی در برابر آتش و زندگی شود که قبلاً در کشورهای جهان تصویب شده و با موفقیت اجرا شده‌اند. 

در عوض، IFSS پنج اصل مشترک مربوط به دستیابی به ایمنی در برابر آتش را شناسایی کرده است، که مفاهیم سطح بالا و بزرگی هستند. که با استفاده از استانداردهای ایمنی در برابر آتش و زندگی به عنوان یک بررسی متقابل مورد استفاده قرار گرفته و یک نقطه شروع برای حوزه های قضایی با حداقل چارچوب ایمنی در برابر آتش‌سوزی و زندگی می‌باشد.

 

پیشگیری

هدف از پیشگیری، حفاظت از آتش‌سوزی و یا محدود کردن اثرات آن است. سه هدف اصلی این اصل حفاظت از زندگی، جلوگیری از آسیب ساختمان و محافظت از عملیات در برابر اثرات آتش‌سوزی است. هنگام در نظر گرفتن اصل پیشگیری، کاربران باید تمام علل شناخته شده آتش‌سوزی، از جمله آتش زدن، آتش‌سوزی‌های الکتریکی، آتش‌سوزی‌های تصادفی(به عنوان مثال، مواردی که در اثر پخت‌وپز، سیگار کشیدن، شمع‌ها، ریختن مواد شیمیایی و غیره) انفجارها، و دلایل طبیعی (مانند صاعقه یا آتش سوزی) را در نظر بگیرند.

اصل شناسایی و ارتباط

هدف از تحقیق و کشف آتش‌سوزی و به دنبال آن اطلاع دادن به سرنشینان و خدمات آتش‌نشانی است. اهداف اصلی این اصل اطمینان از برقراری ارتباط بین کلیه ذینفعان مربوطه، اطمینان از ارتباط بین سیستم‌ها و تشخیص خودکار و هشدار دهنده دود و آتش است. اصول مشترک اکیدا سیستم‌های خودکار را برای تشخیص آتش در هر زمان ممکن توصیه می‌کند.

حفاظت از سرنشین

هدف از حفاظت از سرنشین، سهولت اجتناب و فرار سرنشینان از اثرات آتش است. این امر به معنای امکان حرکت ایمن همه سرنشینان به یک مکان امن، همراه با اطمینان از زمان و فرصت کافی برای رسیدن به یک مکان ایمن قبل از تأثیر سو ناشی از محصولات احتراق است.

مهار

اصل مهار، محدود کردن آتش‌سوزی و عواقب آن به کمترین حد ممکن است. این را می توان از طریق استراتژی‌های مختلف – یا ترکیبی از استراتژی‌ها – از جمله محفظه، کنترل دود، سیستم‌های آتش‌نشانی ثابت، یکپارچگی ساختاری و استفاده از مواد با قابلیت اشتعال کم، به دست آورد.

خاموش شدن

سرانجام، اصل خاموش شدن بر سرکوب آتش و محافظت از محیط اطراف متمرکز است. در حالی که سیستم‌های مهار و کنترل نصب شده، همانطور که در اصل مهار ذکر شده است، باید بتوانند آتش را کنترل کنند، عمل خاموش کردن منشأ خدمات آتش‌نشانی است. 

در آتش‌سوزی‌های کوچکتر، اطفا می تواند توسط سرنشینان انجام شود، اگرچه اغلب به دلیل خطر جراحت و مرگ توصیه نمی‌شود. اگر از اصول معمول هنگام طراحی، ساخت و نگهداری یک ساختمان پیروی شود، در این صورت نقش آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش در محفظه‌ای که در آن ایجاد شده است یا جلوگیری از انتشار به سایر محفظه‌ها یا ساختمان‌های مجاور، محفوظ است. 

سند اصول مشترک همچنین توصیه می‌کند که آتش‌نشانان آموزش‌های مناسب را ببینند که به آنها امکان می‌دهد با اطمینان و به طور مناسب در موقعیت‌های غیر منتظره با کارآیی بالا پاسخ دهند.

مفهوم چارچوب این است که هر یک از پنج اصل باید در هر مرحله از چرخه حیات یک ساختمان اعمال شود. به عنوان مثال، در استفاده از اصل پیشگیری، پیشگیری از آتش‌سوزی باید در هر مرحله از چرخه عمر ساختمان در نظر گرفته شود تا ساختمان طراحی، ساخت، استفاده، تغییر و تخریب شود.

نمونه‌های دیگری از اجرای چارچوب در هر مرحله از چرخه عمر ساختمان در سند IFSS همراه با راهنمای گام به گام انطباق با چارچوب در طول چرخه زندگی ارائه شده است. در حالی که اصول اصلی سند  IFSS  در کدهای بین المللی گنجانده شده، این سند یک معیار بین المللی بسیار مفید و مروری کلی بر اصول ایمنی آتش است. شورای کد کار ائتلاف IFSS را تحسین می‌کند و همه اعضا را به بررسی سند تشویق و سعی می‌کند اصول را به عنوان موارد آتش‌سوزی و ایمنی در نظر بگیرد.

جودی ذاکرسکی نایب رئیس خدمات جهانی شورای بین المللی کد است، و با استراتژی واحدی برای بهره مندی از همکاری ها و دستیابی به رشد، ابتکارات جهانی واحدهای تجاری و شرکت های تابعه خود را بر عهده دارد. وی پس از 25 سال فعالیت در بخش خصوصی که در آن با تولیدکنندگان برای ورود به بازارهای بین المللی کار می‌کرد، در سال 2018 به شورای کد پیوست.

بیم دتکتور مولترون (multron)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور مولترون  (Multron Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی Multron سنگاپور

کابل دتکتور حرارتی خطی سیگنالاین LHD Signaline

کابل دتکتور حرارت خطی LHD ساخت شرکت Signaline

مناسب سیستم متعارف و آدرس‌پذیر گواهینامه‌ها:   CE, FM, UL, ULC دمای عملکرد 68,88,105,185

بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی fireguard انگلستان

کنترل پنل اعلام و اطفا حریق کنتک K11031M2 مدل Sigma XT

امکان تعریف مدت زمان فعال بودن خروجی اطفاء حریق تا 5 دقیقه در مراحل 5 ثانیه ای

امکان تعریف Delayبرای تخلیه عامل اطفاء تا 60 ثانیه در مراحل 5 ثانیه ای

 سناریو حریق با امکان ترکیب سه زون اعلام حریق توسط گیت‌های منطقی

دارای شمارشگر ثانیه برای نشان دادن مدت زمان باقیمانده تا تخلیه گاز اطفاء

سازگار با بریر های قطعات IS( قابلیت نصب دتکتور های ضد انفجار)

 

دتکتور دودی مکشی vesda250

محدوده حساسیت وسیع تصفیه گرد و غبار دو مرحله ای تشخیص دود بر اساس تکنولوژی لیزر آستانه های هشدار قابل برنامه ریزی هشدار بسیار زود هنگام وقوع آتش سوزی احتمالی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.