چکیده:

طراح سیستم اعلام و اطفا حریق لازم است غیر از شناخت سیستم­های اعلام و اطفا حریق، دانش­ها و مهارت­های دیگری داشته باشد تا توانایی­ها و محدودیت­ها در ایمنی ساختمان را بشناسد. عدم شناخت کافی موجب طراحی سیستمی خواهد بود که با سیستم‌­های اطفایی و BMS ساختمان و سیستم‌­های دیگر اجرا شده، اختلاف پروتکل داشته و همواره با خطا در طراحی سیستم مواجه باشیم. اطلاعات کلی موردنیاز جهت انتخاب و طراحی سیستم در این مقاله بررسی شده است.

طراحی سیستم اعلام حریق

 ارزیابی ریسک آتش­‌سوزی

 استفاده اصولی از اطلاعات به منظور شناسایی خطر و تخمین ریسک وارد بر افراد، اموال و محیط زیست تحلیل ریسک می‌باشد. شناسایی خطرات شامل ارزیابی سازه و ساختمان، بار اشتعال در نقاط مختلف ساختمان، طبقه‌­بندی فعالیت­‌های کاری و غیره. سپس ارزیابی باید به کمک روشهای مهندسی تحلیل شده و ارزشیابی گردد و در نهایت ریسک آتش­‌سوزی به کمک روش­ها و تجهیزات از جمله سیستم‌­های اعلام و اطفاء حریق مدیریت گردد.

1-  مقاومت سازه در برابر آتش

 این نوع محافظت در حقیقت، سازه ساختمان، بخش­های فرعی و پوشش آن را مورد توجه قرار می‌دهد و بهترین ابزار محافظتی در کل عمر یک سازه می­‌باشد.

2- ارزش جانی و مالی تصرف

در ساختمان­ها افراد از رده‌­های مختلف اجتماعی و اقتصادی حضور دارند که هزینه­ های متفاوتی برای ایمنی جانی خودشان می‌­پردازند، همچنین ارزش کالاها، تجهیزات و تأسیسات ساختمان‌­های مختلف یکسان نیست. در صورت افزایش ارزش جانی و مالی لازم است از سیستم­های با کیفیت بالاتر و پوشش‌دهی کامل­‌تر در نقاط مختلف ساختمان بهره برد.

در نقاط مختلف یک ساختمان مواد سوختنی دارای پراکندگی یکنواخت و بار اشتعال یکنواخت نیست و خطر اشتعال کالاها با یکدیگر برابر نبوده و با توجه به میزان ریسک اشتعال و سرعت توسعه آتش‌­سوزی، باید سناریوهای متناسبی را در نظر گرفته و در طراحی سیستم مدنظر قرار داد.

3-  آب و هوای منطقه، مسیر جریان باد

 شرایط آب و هوای کلیه کشورها یکسان نمی‌باشد. کشورهای اسکاندیناوی و روسیه بسیار سرد و کشورهای استوایی گرم و مرطوب و شهرهای بندری استوایی بسیار گرم و شرجی می­‌باشد. در کشور ایران نیز آب و هوای اردبیل، بندرعباس و ماهشهر و زاهدان با یکدیگر متفاوت است. سیستم­ها نمی­‌توانند در کلیه شرایط رفتار یکسان و اطمینان بخشی ارائه دهند و در انتخاب برند مناسب باید مطالعات مناسبی انجام داد.

4-  مهارت­ها و رفتار متصرفان

 زمان تخليه ساختمان از سه قسمت اصلي تشكيل گرديده است. زمان كشف حريق كه از شروع حريق تا اعلام آن به طول می‌­انجامد. زمان شنيدن آژير خطر و اطمينان (باور نمودن) و پاسخ به آن حركت تا ابتداي مسير تخليه، زمان فرار، كه از ابتداي مسير حركت شروع و تا گذشتن از درب خروجي يا رسيدن به محل امن ادامه می­‌یابد. جمع سه زمان فوق به عنوان زمان تخليه ساختمان به حساب می­‌آید. عوامل متعدد در كم كردن زمان تخليه دخالت دارند كه مهمترین آنها عبارتند از تصميم به­ موقع در هنگام به صدا در آمدن آژير خطر يا آژير تخليه، شناخت مسير حركت با استفاده از تجربه یا علائم نورتاب مسیر فرار و اطلاع از عوامل منجر به ازدحام مثل درب­‌ها، پلكان و غیره.

توانائي جسمي افراد ساكن در ساختمان و كمك به آنها جهت حركت، وجود افراد راهنما و مددجو جهت سهولت حركت و كمك به افراد سالخورده و ناتوان، روشنايي سطح كريدورها و مسيرهاي تخليه به خصوص پله­‌ها و درب‌­ها، عدم وجود موانع مثل دود، حريق و حرارت و غیره. دو عامل گفته شده، نور كافي و عدم وجود مانع باعث ايجاد قدرت ديد كافي جهت حركت سريع می­‌گردند

5- نقشه اتوکد ساختمان

طراحی سیستم اعلام در نقشه اتوکد معماری ساختمان انجام می‌­شود لذا طراح باید در نقشه‌­خوانی معماری و نقشه­ کشی سیستم در نرم ­افزار اتوکد به مهارت برسد. لازم است نقشه پرسپکتیو زیر سقف­ها را مطالعه و در صورت امکان قبل از طراحی از ساختمان بازدید شود.

 

بیم دتکتور مولترون (multron)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور مولترون  (Multron Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی Multron سنگاپور

کابل دتکتور حرارتی خطی سیگنالاین LHD Signaline

کابل دتکتور حرارت خطی LHD ساخت شرکت Signaline

مناسب سیستم متعارف و آدرس‌پذیر گواهینامه‌ها:   CE, FM, UL, ULC دمای عملکرد 68,88,105,185

بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam)

بیم دتکتور رفلکتوری و بدون موتور (Non Motorized Beam Smoke Detector) بیم دتکتور فایرگارد (Fireguard Beam Smoke Detector) مناسب سیستم‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر ساخت کمپانی fireguard انگلستان

کنترل پنل اعلام و اطفا حریق کنتک K11031M2 مدل Sigma XT

امکان تعریف مدت زمان فعال بودن خروجی اطفاء حریق تا 5 دقیقه در مراحل 5 ثانیه ای

امکان تعریف Delayبرای تخلیه عامل اطفاء تا 60 ثانیه در مراحل 5 ثانیه ای

 سناریو حریق با امکان ترکیب سه زون اعلام حریق توسط گیت‌های منطقی

دارای شمارشگر ثانیه برای نشان دادن مدت زمان باقیمانده تا تخلیه گاز اطفاء

سازگار با بریر های قطعات IS( قابلیت نصب دتکتور های ضد انفجار)

 

دتکتور دودی مکشی vesda250

محدوده حساسیت وسیع تصفیه گرد و غبار دو مرحله ای تشخیص دود بر اساس تکنولوژی لیزر آستانه های هشدار قابل برنامه ریزی هشدار بسیار زود هنگام وقوع آتش سوزی احتمالی
بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.